Parke Nedir?

Parke Nedir?

Basit olarak ahşap yer kaplamalarıdır ahşap veya kâgir zeminlerde, sağlıklı bir zemin oluşturmak ve aynı zamanda ortamda güzel bir görünüm elde etmek amacıyla ahşap veya ahşap ürünlerden fabrikasyon olarak imal edilmiş yer kaplamalarıdır. Ahşap kaplama türüdür. Ağaç ana malzemesidir.(Kayın, meşe, kestane ağacı ve ahşap toz artıklardan) Orman bölgelerde daha yaygındır. Makine ve el aletleri ile uygulanır.
Parke kendi içerisinde dört gruba ayrılır:
Klasik tip parkeler
Rabıta tip parkeler
Lamine tip parkeler
Laminant tip parkeler
Klasik Tip Parkeler:
Tamamen tabi (doğal) ahşaptan (kayın, meşe ve kestane) imalatlardır. Fabrikasyon olarak standart ölçülerde ve ambalajlar halinde piyasada bulunurlar. Dört tarafları kinişli 5 cm genişlik, 30 cm boy ve16 mm kalınlık imalat ölçüleridir. Kör döşeme üzerine uygulama yapıldıgı gibi, parkeler direk olarak özel yapıştırıcıları ile beton zemine uygulanabilirler. Klasik parkelerin kör döşemeli uygulamaları daha çok kapalı spor salonlarında veya altında elektrik, telefon veya bilgisayar kablosu gizlenmesi gerekli büro, fabrika veya atölyelerde uygulanır. Bu uygulama zemine aynı zamanda hafif esneklik bile kazandırır. Klasik parkelerde en can alıcı nokta, kör döşeme altının böceklenme, nem ve çürümelere karşı hassas olmasıdır. Zeminin ziftle iyice doyurulması ısı kaybı için de gereklidir. Karşı ızgaralar arasına strafor(köpük) konması gerekir. Yüzeyleri özel cila ile parlatılır ve korunur.
Düz, hasır, kare ve balıksırtı desenlerde döşenirler.
Rabıta Tip Parkeler:
Aynı klasik parkeler gibi dört tarafları kinişli(zıvanalı) yalnız ebatları klasik parkelerden daha büyük doğal ahşap imalatlardır.
Kalınlıkları: 16 mm,
Enleri: 6-9 cm
Boyları: 60-120 cm arasındadır.(60-80-100-120cm)
Boylarındaki değişik seçenekler imalat yerindeki malzeme firesini asgariye indirmek içindir. Yüzeyleri klasik parkelerde olduğu gibi özel cila ile parlatılır ve korunur. Klasik parkelere nazaran imalat ölçüleri büyük olduğu için kısa zamanda daha çok iş çıkarılır. Zamandan tasarruf sağlanır. Klasik parkeler gibi, düz, hasır, kare ve balıksırtı desenlerde döşenirler.
Lamine Tip Parkeler:
Alt yüzü artık ağaç parçalarından yüzeyi ise; 3 mm doğal ağaç kaplamalı (hazır yüzü silinmiş ve cilalanmış) iki yüzey arası hurda sert ağaçlardan preslenerek yapılmış fabrikasyon imalatlardır. Klasik parkelerdeki gibi dört tarafları kiniş ve lambalıdır. Lamine parke altına serilen 3 mm sünger üzerine döşendiğinden yüzer kaplama da denir.
Kalınlıkları: 16mm
Enleri: 20cm
Boyları:100-120cm

Yüzeyleri silim ve cila işlemi istemez. Çünkü yüzeyler fabrikasyon olarak cilalıdır. Büyük boyutta düz ve kare desen olarak döşenebilirler. Zemine yapışmadan özel şilt dediğimiz 3-4 mm kalınlığında yere serilen sünger (sentetik malzeme) üzerine yatırılarak, birbirlerine geçirilerek ve ek yerlerine yapıştırıcı sürülerek montajları gerçekleştirilir. Bu arada yapıştırıcı sızmalarına dikkat edilmeli ve temizlenmelidir. Lamine parkeler; doğal ahşaptan imal edilmiş ve üzeri film tabaka ile kaplanmış olarak iki şekilde imalat halinde piyasada mevcuttur. Doğal ahşaptan imalatların yüzeyi temizlik ve cila ister, yüzeyi kaplamalı film tabaka olan türleri yüzeyde cila istemez.
Laminat tip parkeler:
Piyasada yüzer yer kaplamaları da denen Laminat yapay reçine çözeltisi emdirilmiş kağıt veya ahşap tozların sıcak preslerde basınç altında sıkıştırılması ile elde edilen yüzeyi desenli bir parke çeşididir. Yüzeyi desenli bir film tabaka ile kaplı olup çizilmelere ve neme karşı dayanıklı sert bir malzemeye sahiptir. Tarihi seceresi formikadan gelmektedir. Ağaç çeşitlerinin azalması, ahşap malzemenin bakım zorlugu ve maliyet faktörü ahşap kökenli malzemelere yönelmeyi hızlandırmıştır. Yüzeyleri selülozik esaslı ve alüminyum oksit içeren film tabakadan oluşmuş ve bu özellik yüzeyin çizilme ve ısınmaya karşı dayanımını sağlar. Yüzeyindeki desen kaliteli odun maddesinden ileri teknoloji ile print edilen kağıt film tabakadır. En iyi özelliklerinden biri laminat parke döşemede yapıştırıcı kullanmadığınız taktirde parkenin süpürgeliğini çözdükten sonra parkenin tamamını söküp bir başka mahale döşenmek üzere taşınabilmesidir. ISO 9002 belgelidir. Kendi özel süpürgelikleri vardır. Birleşimleri kilit geçme veya kilit birleşim dediğimiz çok özel şekilde olup;
Kalınlıkları: 7-8 mm
Genişlik: 20 cm
Boyları: 100-120 cm arasında değişmektedir.
Montajlarında kilit geçme sistem yapıştırıcı istemez. Ama istenirse kullanılabilir.

No Comments

Post a Comment

PARKE YAPTIRMAK İSTİYORUM!