Ankara Parke

Ankara Parke

Evlerimizde elbette ki her yerin ayrı bir önemi vardır. Duvarlardan zemine, mobilyalardan dekorasyona derken birçok alanda sağlanan bütünlük evlerde hoş bir atmosfer oluşturmaktadır. Hoş bir görüntünün yanı sıra kullanışlı ve sağlam malzemelerden oluşan bir ev gerek konfor gerekse güvenlik ve uzun ömürlülük  açısından önemlidir. Bir de olmazsa olmaz diye adlandırılabilecek yapı malzemelerinden biri de günümüzde Ankara parke olmuştur. Bu yapı malzemesi bir evin görüntüsünün hoş olmasını sağladığı kadar daha kullanışlı olması konusunda da yardımcı olmaktadır.

Zemin döşeme dekorasyonu denildiğinde akla Ankara parke gelmektedir. Parke yapılmasına karar vermeden önce mutlaka ilk olarak parkelerin özellikleri ile ilgili araştırma yapılmalıdır. Zemin döşemesi için karar verirken parkenin çeşitlerini iyi bilmek ve bu çeşitlerin özelliklerine göre karar vermek, parkenin daha uzun ömürlü olması konusunda yardımcı olacaktır. Yaptırılacak yere göre de türü ve özellikleri konusuna dikkat etmek fayda sağlayacaktır. Öncelikle bu yapı malzemesinin çeşitlerine kısa bir göz atalım.

Ankara Parke Çeşitleri

  • Masif Parke: Döşeme süresi ve temizliği diğer türlere göre daha uzun sürmesine rağmen daha uzun ömürlü ve kullanışlı olması yönüyle tercih edilen bir parke çeşididir.

 

  • Lamine Parke: Tamamı doğal ahşaptan oluşmayan bir çeşittir. Alt kısmında talaş tabaka bulunmaktadır. Üst kısmında doğal ahşaptan oluştuğundan dolayı fiyatı laminat parkeye göre fazladır.

 

 

  • Laminat Parke: Yapay malzemelerle üretiliyor olmasından dolayı diğer çeşitlere göre fiyat olarak daha uygun bir türdür. Hem bütçemi zorlamayayım hem de şık bir görüntü ortaya çıkarayım isteyenler için ideal bir seçimdir.

 

 

Doğal olması, fiyat farkları gibi özellikleri ile türlere ayrılan Ankara parke, suya dayanıklı olması ya da su geçirmez nitelikte olması gibi özelliklerle de gruplara ayrılabilmektedir. Bu da kullanılacak malzemenin nerede kullanılacağına göre değişiklik göstermesine sebep olmaktadır.

Farklı türlere ayrılan Ankara parke, zemine döşeyecek olan ustaya göre de değişiklik gösterebilir. İşini iyi bilen bir ustanın zemin döşemesi yapması hoş bir görüntü elde etmek için oldukça önemli bir husustur. Hem yapılacak olan yer hem de kullanılacak malzemenin türü belirlendikten sonra iyi bir usta seçimi ile birlikte istenilen dekorasyon tamamlanmış olacaktır.

 

No Comments

Post a Comment

PARKE YAPTIRMAK İSTİYORUM!