Laminat Parkenin Önemi

Laminat Parkenin Önemi

Tartışmasız laminat parke, zemin dekorasyon sektörünün en çok tercih edilen, hakkında en çok soru sorulan ve yazı yazılan dekoratif gözde bir üründür. Reçine emdirilerek yüksek basınç altında birleştirilen ağaç yongaları, dekor kâğıdı ile preslenerek ilk laminat parke ürünü 1980’li yılların başında İsveç’te geliştirilmiştir. Yaratılan ürün; dayanıklılığı, kesim, ölçme, işaretleme ve ebatlama kolaylığı ile mutfak ve mobilya sanayisinde büyük yankı yaratmıştır. Mobilya sanayisinde kullanılması tasarlanan laminat ürünü geliştirilerek zemin sistemleri, duvar panelleri, kapı ve mutfak tezgâhlarında sağlıklı olarak kullanılmaya başlanmıştır.
Biliyoruz ki, insanlar sınırsız ihtiyaçlara sahiptirler. Bu ihtiyaçları karşılayabilecek ürün çeşitleri devamlı olarak yenilenerek ve geliştirilerek üretilmektedir. Herhangi bir ürünü satın alırken dikkat etmeniz gereken en önemli husus ise bize sağladığı faydadır. Örneğin; zemin dekorasyon işiniz mi var ya da evinizin parkesini yenilemeyi mi düşünüyorsunuz?
Karşınıza birden fazla seçenek çıkacaktır. Evinize PVC, marley, seramik, kalebodur satın alabilirsiniz. Masif çeşitlerinden birisinin montajını yaptırabilirsiniz ya da laminat parke, lamine parke tercih edebilirsiniz.
Peki, biz bu ürünleri seçerken, hangi duygu ve düşünce devreye giriyor? Ya da beynimizdeki karar alma merkezini hangi bilgi birikimi etkiliyor?
İhtiyacımızı karşılamak amacıyla ürün satın alırken, gelir seviyemiz, sosyal ve kültürel yapımız, bölgemizin mimari tercih ve alışkanlıkları, yaşadığımız coğrafyanın iklimi gibi birçok unsur bulunmaktadır.
Değerli Mavi Yapı Dergisi okarımız sizlere sıkça sorulan “Laminat parkenin diğer zemin dekorasyon ürünlerine karşı üstünlüğü nedir?” sorusuna yanıt aradım. Sorunun yanıtının göreceli olması, istek ve ihtiyaçların kişiden kişiye farklılık göstermesi nedeniyle, sektörün parlayan yıldızı laminat parke ürününün olumlu ve olumsuz özelliklerini yazarak kararı sizlere bırakıyorum.
Alacağınız ürün ile mutlu olmanız gerekirken, hayal kırıklığı yaşamamanız için o ürünün artı ve eksi yönlerini iyi bilmeniz gerekir.
Aşağıda laminat parke ürününün olumlu ve olumsuz yönlerinin detaylı analizini yaparak takdiri sizlere bırakıyorum.
Laminat Parke Ürününün Olumlu Yönleri
Diğer zemin dekorasyon ürünlerine göre daha ekonomiktir. Bugün için zemin dekorasyon sektöründe kullanılabilecek en ucuz maliyetli üründür diyebiliriz.
Kısa bir zaman içinde montajı yapılabilen bir üründür. Montaj ve zaman kavramları ilk bakışta önemli değilmiş gibi görünsede sunumlarında müşteriyi fazlasıyla etkileyen bir özelliktir.
“Bir günde zemin” sloganıyla satışa sunularak dikkatleri üzerinde toplayan parke dekorasyon ürünüdür. Montajı kolay ve pratiktir. İçerisinde eşya bulunan yerlerde, eşyalarla bir arada montajı yapılabilir. Bu özellik diğer zemin dekorasyon ürünlerinin pek azında vardır.
Çizilmeye ve darbelere karşı son derece dayanıklıdır. Bugün laminat parke teknolojisi öyle safhalara geldi ki, iş yerlerinde, sinema, konferans salonlarında ve yoğun trafiğin yaşandığı yerlerde güvenle montajı yapılabilir.
Panelleri arası açma ve aralama ihtimali, zemin düzgün, montaj ve ustalık hatasız ise hemen hemen sıfıra yakındır. İyi bir kilit sistemine sahip laminat parke panel birleşim yerleri, açma ve aralama yapmaz. Ahşap parkede yaşanan en büyük sorun kurumaya

No Comments

Post a Comment

PARKE YAPTIRMAK İSTİYORUM!