Parke Şeçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Parke Şeçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Parkeler evlerin güzelliğini tamamlayan, dekorasyonun vazgeçilmez olgularından biridir. Son yıllarda parke konusunda çok fazla çeşit olması, bizleri şaşırtmaktadır. Evinizdeki dekorda, kaliteli ve şık etkiyi hangi ürün verebilir diye araştırıyorsanız, bu konuda bir çalışma yaptık.

   Önce parke türlerini bir tanıyalım istedik;
Masif parke, kalınlıkları 14 mmile 22 mm arasında değişen ahşap plakalardır. Sistire edilerek uzun periyotta kullanılabilirler. Seçilen ağacın cinsine ve üst yüzeyde kullanılan cilaya göre, malzeme çok kullanışlı ve uzun vadelidir. Evinizin dekorunda farklılık yaratacaktır.
   Lamine parke, çok katmanlı parke diyebileceğimiz bu parke, malzemenin her katmanı ağaç damarları birbirine ters olarak yapıştırılıp, preslenerek üretilir. Rutubete dayanıklı olması, kutusundan cilalanmış olarak çıkması ve hemen döşenmesi sayesinde, tüketiciye cazip gelen bir parkedir. Ülkemizde çok tercih edilen ve parkeler arasında oldukça kaliteli olan bir malzemedir. Dekorasyon çözümlerinde oldukça rağbet gören bir malzemedir.
   Laminat Parke, sıkıştırılmış talaş üzerine, reçine emdirilmiş bir kağıdın yapıştırılması ile üretilmektedir. Parke denildiğinde hepimizin aklına ahşap geldiğinden, bu parkeleri yer döşemesi olarak adlandırmak lazımdır. Çok renkliliği ve fiyatın ucuzluğu nedeni ile tercih edilmektedir.
   Artistik parke, ahşap parke kullanılarak zeminlere desen çalışması yapılmasına denilmektedir. Zeminin projesi hazırlandıktan sonra, seçilen ağaç türü ile şirket logoları, amblem veya desen çalışmaları yapılabilmektedir.
Gofret parke, 9 kat su kontrasının üstüne, 6,5 mm kalınlığında ahşap plakaların preslenmesi ile üretilmektedir. Çok uzun ömürlü ve sağlıklı olan bu parkeler, kutusundan ham halde çıkar ve döşendikten sonra, cila ya da boya uygulaması yapılmaktadır. Üst yüzeyin kalın olması, masif parkeler den daha fazla sistre yapılma olanağı sağlamaktadır. Dekorasyonda kullanılan kaliteli, ancak pahalı olan bir malzemedir.
Eğer,parke dekorasyonu için evinizi boşatmak istemiyorsanız iki alternatifiniz var. Lamine parke veya laminat parke. Lamine parkeler %100 ahşap malzemelerdir. Neme ve rutubete dayanıklı ve zemine çok hızlı döşenmekteler. İki işçi 35 metrekarelik bir salonu, 4 saatte lamine parke ile döşeyebilir. Üstelik döşeme işlemi biter bitmez eşyaları yerleştirip, yaşamınıza devam edebilirsiniz. Laminat parkede aynı hızla döşense de, ahşabın özelliklerinden istifade edemezsiniz. Çünkü laminat suni bir malzemedir. Yer döşemesi için, fazla zaman ayırabilirim derseniz masif döşeme için 4 gün, gofret parkeler için 2 gün ayırmanız gerekmektedir. Ancak zeminde artistik parke isterseniz, 1 ay beklemek zorundasınız. Bu sürenin 25 günlük kısmı atölyede parkelerin imalatı, kalan 5 gün ise montajı için geçmektedir.
No Comments

Post a Comment

PARKE YAPTIRMAK İSTİYORUM!